LQS2G391MELA50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 186
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Direct
Chemi-Con
In Stock: 480
Chemi-Con
In Stock: 200
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
In Stock: 115
In Stock: 401
In Stock: 163
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LQS2G391MELA50
DigiKey Part Number
493-7679-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQS2G391MELA50
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQS2G391MELA50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.859 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C