LGX2G391MELA50
DigiKey Part Number
493-7878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2G391MELA50
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGX2G391MELA50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0592 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C