LLS2W121MELZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 488
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 145
Cornell Dubilier Knowles
Chemi-Con
In Stock: 25
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 44
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LLS2W121MELZ
DigiKey Part Number
493-2601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2W121MELZ
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LLS2W121MELZ Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.07 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C