SLPX121M450A3P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.212Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX121M450A3P3
DigiKey Part Number
338-1957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX121M450A3P3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.47 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.212Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C