LGGW6471MELB45 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 47
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 136
Datasheet
In Stock: 139
Parametric Equivalent
In Stock: 3.669
Parametric Equivalent
In Stock: 78
In Stock: 0
In Stock: 148
In Stock: 123
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 159
Upgrade
In Stock: 56
Cornell Dubilier Knowles
470 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGGW6471MELB45
DigiKey Part Number
493-8213-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGGW6471MELB45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGGW6471MELB45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6598 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C