EKMR421VSN471MR45S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 56
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 103
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 920
In Stock: 159
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 100
TDK
In Stock: 238
TDK
In Stock: 240
470 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EKMR421VSN471MR45S
DigiKey Part Number
565-3455-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMR421VSN471MR45S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMR421VSN471MR45S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.6455 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C