LGG2Z681MELA30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 175
In Stock: 11
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 231
In Stock: 242
In Stock: 244
Upgrade
Rubycon
In Stock: 207
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
680 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGG2Z681MELA30
DigiKey Part Number
493-8099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2Z681MELA30
Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2Z681MELA30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.55 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C