LAR2E561MELZ45 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 312
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 2
Datasheet
Similar
In Stock: 85
Similar
In Stock: 0
In Stock: 138
In Stock: 218
In Stock: 0
In Stock: 201
In Stock: 86
In Stock: 863
In Stock: 719
In Stock: 822
Cornell Dubilier Knowles
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2E561MELZ45
DigiKey Part Number
493-8037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2E561MELZ45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2E561MELZ45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C