LGW2E561MELA35
DigiKey Part Number
493-8534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2E561MELA35
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGW2E561MELA35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.375 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C