LAK2D681MELB40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 102
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 37
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 49
Würth Elektronik
In Stock: 21
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 343
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LAK2D681MELB40
DigiKey Part Number
LAK2D681MELB40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAK2D681MELB40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAK2D681MELB40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.04 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C