200SXC680MEFCSN30X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 37
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 14
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 1
Upgrade
Upgrade
In Stock: 84
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Würth Elektronik
In Stock: 49
Würth Elektronik
In Stock: 21
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
200SXC680MEFCSN30X30
DigiKey Part Number
1189-200SXC680MEFCSN30X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200SXC680MEFCSN30X30
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
200SXC680MEFCSN30X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.74 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.0532 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C