LAQ2P681MELB40 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Direct
Chemi-Con
In Stock: 248
TDK
In Stock: 235
KEMET
Surge
KEMET
680 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAQ2P681MELB40
DigiKey Part Number
493-7544-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAQ2P681MELB40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAQ2P681MELB40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C