EKMM201VSN681MR30S
DigiKey Part Number
565-EKMM201VSN681MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM201VSN681MR30S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 366mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMM201VSN681MR30S Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.67 A @ 50 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
366mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C