GRM31CR61E226ME15K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 514.326
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 122.728
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
YAGEO
Taiyo Yuden
Upgrade
TDK
Upgrade
TDK
YAGEO
22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
GRM31CR61E226ME15K
DigiKey Part Number
490-14676-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31CR61E226ME15K
Description
CAP CER 22UF 25V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31CR61E226ME15K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)