V300LT40APX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 738
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Building Automation – Protect/Sense/Control
V300LT40APX10
DigiKey Part Number
V300LT40APX10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V300LT40APX10
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
165J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
405 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V