V300LA40APX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 738
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Building Automation – Protect/Sense/Control
V300LA40APX2855
DigiKey Part Number
V300LA40APX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V300LA40APX2855
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
165J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
405 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V