V14E130PL2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.301
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
205 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E130PL2T
DigiKey Part Number
V14E130PL2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E130PL2T
Description
VARISTOR 205V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
50J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V