V14E130P
DigiKey Part Number
F5357-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E130P
Description
VARISTOR 205V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
50J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V