TMOV14RP130E
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP130E
DigiKey Part Number
F4002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP130E
Description
VARISTOR 205V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
205 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Energy
50J
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Package / Case
Disc 14mm