TPSY107K016R0200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 738
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 472
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 560
In Stock: 67
In Stock: 257
Vishay Sprague
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm
TPSY107K016R0200
DigiKey Part Number
TPSY107K016R0200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSY107K016R0200
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
16 V