TPCR106M016F1800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 61
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 116
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 0805 (2012 Metric) 1.8Ohm @ 100kHz
TPCR106M016F1800
DigiKey Part Number
TPCR106M016F1800-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPCR106M016F1800
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPCR106M016F1800 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
16 V