TAJB106K016YNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 183.820
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 36
KEMET
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 2.8Ohm
TAJB106K016YNJ
DigiKey Part Number
TAJB106K016YNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJB106K016YNJ
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJB106K016YNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V