SR201C473KAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
Murata Electronics
In Stock: 997
Murata Electronics
In Stock: 551
Upgrade
Similar
KEMET
In Stock: 841
KEMET
In Stock: 324
TDK
In Stock: 415
TDK
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR201C473KAT
DigiKey Part Number
SR201C473KAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C473KAT
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)