SR201A102JAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
In Stock: 5
Similar
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 35
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR201A102JAATR1
DigiKey Part Number
SR201A102JAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201A102JAATR1
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR201A102JAATR1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)