SR201A102FARTR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 444
Datasheet
1000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR201A102FARTR2
DigiKey Part Number
SR201A102FARTR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201A102FARTR2
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR201A102FARTR2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)