12066D106KAT2X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 367.806
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 39.342
Datasheet
In Stock: 850
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
10 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
12066D106KAT2X
DigiKey Part Number
12066D106KAT2X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12066D106KAT2X
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
12066D106KAT2X Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)