T495V686K010ATE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 3.052
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 565
Datasheet
In Stock: 1.436
Vishay Sprague
In Stock: 383
Vishay Sprague
In Stock: 572
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
68 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
T495V686K010ATE100
DigiKey Part Number
399-4780-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495V686K010ATE100
Description
CAP TANT 68UF 10% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495V686K010ATE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm