T494R106M006AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 46
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 18.545
Datasheet
In Stock: 36.189
Upgrade
Upgrade
In Stock: 725
Similar
Similar
In Stock: 588
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0805 (2012 Metric) 6Ohm
T494R106M006AT
DigiKey Part Number
T494R106M006AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494R106M006AT
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0805
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Rated
6.3 V