F920J106MPA
DigiKey Part Number
478-8115-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8115-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8115-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F920J106MPA
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0805
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0805 (2012 Metric) 6Ohm
EDA/CAD Models
F920J106MPA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V