T491X226K035AT4160 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 400
22 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
T491X226K035AT4160
DigiKey Part Number
T491X226K035AT4160-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X226K035AT4160
Description
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491X226K035AT4160 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm