T491A106M006ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 18.852
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 68.750
Datasheet
Upgrade
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 596
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm
T491A106M006ZT
DigiKey Part Number
495-2181-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A106M006ZT
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491A106M006ZT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V