EEV687M6R3A9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 1.250
Rubycon
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 574
Nichicon
In Stock: 923
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 181
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 470
Surge
Surge
680 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV687M6R3A9MAA
DigiKey Part Number
EEV687M6R3A9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV687M6R3A9MAA
Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV687M6R3A9MAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Impedance
160 mOhms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C