EDK477M010S9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 500
Rubycon
In Stock: 443
In Stock: 999
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK477M010S9PAA
DigiKey Part Number
EDK477M010S9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK477M010S9PAA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK477M010S9PAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C