C1206X473K2RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 6.016
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Upgrade
Knowles Syfer
YAGEO
Similar
TDK
Vishay Vitramon
0.047 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206X473K2RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X473K2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206X473K2RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206X473K2RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X473K2RACTU
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X473K2RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)