C1206C685K4RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 242
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 13.665
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
TDK
Upgrade
TDK
Similar
6.8 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C685K4RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C685K4RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C685K4RALTU
Description
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C685K4RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)