C1206T685K4RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206T685K4RCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T685K4RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T685K4RCLTU
Description
CAP CER 1206 COTS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T685K4RCLTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)