C0805C272KARACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.663
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Knowles Syfer
KYOCERA AVX
Similar
TDK
Similar
TDK
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
2700 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805C272KARACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C272KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C272KARACTU
Description
CAP CER 2700PF 250V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C272KARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)