B41856C4477M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 11.103
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
In Stock: 603
In Stock: 950
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
B41856C4477M000
DigiKey Part Number
B41856C4477M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41856C4477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41856C4477M000 Models
Category
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Impedance
70 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C