16ZL470MEFC10X12.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 603
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3.970
Datasheet
In Stock: 950
In Stock: 89.958
Similar
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 187
TDK
TDK
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 392
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
16ZL470MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
1189-16ZL470MEFC10X12.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZL470MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16ZL470MEFC10X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
566.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.03 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
53 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C