16YXH470MEFC10X12.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 313
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3.970
Datasheet
In Stock: 950
In Stock: 3.606
Upgrade
TDK
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 637
Chemi-Con
Chemi-Con
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
16YXH470MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
1189-16YXH470MEFC10X12.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXH470MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXH470MEFC10X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
475.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
80 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C