B41888C4477M000
DigiKey Part Number
495-6005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C4477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 116mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41888C4477M000 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
101 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
116mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C