B41252A8228M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
In Stock: 118
Würth Elektronik
In Stock: 9
Nichicon
Cornell Dubilier Knowles
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
B41252A8228M000
DigiKey Part Number
495-77625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252A8228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C