228LMB063M2BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 118
Würth Elektronik
In Stock: 9
Nichicon
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 226.072mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
228LMB063M2BE
DigiKey Part Number
228LMB063M2BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228LMB063M2BE
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
226.072mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C