63MXC2200MEFCSN22X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 118
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 9
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
63MXC2200MEFCSN22X35
DigiKey Part Number
1189-2742-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MXC2200MEFCSN22X35
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63MXC2200MEFCSN22X35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.82 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.093 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C