SMCJ100A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 10.964
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ100A-13
DigiKey Part Number
SMCJ100ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100A-13
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ100A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V