AFC336M10C12T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.500
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.766
Datasheet
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 74
Chemi-Con
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 9.6Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC336M10C12T-F
DigiKey Part Number
AFC336M10C12T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC336M10C12T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
71.25 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
1.8 Ohms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.6Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C