381LR122M200J052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 526
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 55
Nichicon
In Stock: 164
Image for 381LR122M200J052 is not available
381LR122M200J052
DigiKey Part Number
381LR122M200J052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR122M200J052
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.63 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C