EKMS201VSN122MQ45S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 526
Datasheet
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMS201VSN122MQ45S
DigiKey Part Number
EKMS201VSN122MQ45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS201VSN122MQ45S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMS201VSN122MQ45S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
2.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.095 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C