381LQ221M400J032 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.043
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.237
Datasheet
In Stock: 94
In Stock: 765
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
In Stock: 136
In Stock: 70
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 829mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
381LQ221M400J032
DigiKey Part Number
338-3312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ221M400J032
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.54 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
829mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C