381LX221M400A022
DigiKey Part Number
338-2301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX221M400A022
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 904mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
904mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C